Kuzguncuk`da Gezilecek Yerler

#
Kuzguncuk`da Gezilecek Yerler

Kuzguncuk, Istanbul`un Anadolu Yakasında bulunan denize kıyısı olan tarihi bir semttir. Kuzguncuğun eski adi, II. Justinos doneminde altın yaldızlı kiremitlerle kaplanıp yapılan bir kilise nedeniyle ` Hrisokeramos ` olarak bilinir. Hrisokeramos isminin anlamı altın yaldızlı kiremittir. Diğer bir rivayete gore ise semtin eski adı olan ` Kosinitza ` zamanla bozularak Kuzguncuk adinı almıştır. Evliya Celebiye gore ise bu tarihi semtin adi Fatih Sultan Mehmet doneminde bu bölgeye yerleşmiş ` Kuzgun Baba ` isimli bir veliden gelmektedir.

Bu tarihi semtin Museviler ve Hristiyanlar icin ayrı bir önemi vardır.  Hac gorevini yerine getirmek isteyen Hristiyanların Istanbul Asya Kıtasındaki uğrak noktasıdır. Musevilerin ise Istanbul Asya Kıtasındaki ilk yerleşim yerleridir. Musevilerin bu bölgeye ne zaman yerleştikleri tam olarak bilinmemektedir. Fakat kaynaklar bizlere 17. yüzyılda Kuzguncuk bölgesinde geniş bir Musevi mezarlığının olduğunu belirtiyor.

Bu bölgede Musevilerden ziyade Rumlarda yaşamaktaydı. Ermeniler ise 18.Yüzyılda Kuzguncuğa gelmeye başladılar. Daha sonra Müslümanlarında 19.yüzyıl başlarında bu semte yaşamaya başlamasıyla semt, kozmopolit bir hâl almaya başladı. Bir çok etnik kökene sahip insanın bu semtte yaşamaya başlamasıyla günümüzde;  Çan ve Ezan seslerini aynı anda duymamız mümkün…

Hadi gelin şimdi bu tarihi semtte nereleri gezebiliriz bir bakalım :)

1 - Kuzguncuk Bostanı

İstanbul’da birçok bölgede “ Bostan “ ismini görmemiz mümkün. Suriçi’nin neredeyse her bölgesinde Bostan adını ya park isimlerinde ( Çukurbostan parkları ) ya da sokak isimlerinde karşımıza çıkae. Anadolu Yakasında ise bu bostanlar; ya semt adı ile, ya da direkt bostan ismi ile karşımıza çıkar. Kuzguncuk Bostanı’da bunlardan biridir. Toplamda 100 parsel büyüklüğünde olan bu bostanın 50 parseli mahalle halkına, 50 parseli ise civardaki okullara veya bilgi evlerine ayırılmıştır.

Bostanda sebze-meyve bahçeleri, tarım alanları, mesire alanları, yürüyüş alanları ve çocuklar içinde bir park bulunuyor. günümüzde ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

 

2 - Simitçi Tahir Sokak

Kuzguncuk Bostanı’nın hemen üstünde bulunan bu sokak, yerli/yabancı turistlerin fotoğraf çekilmek için değişilmez bir uğrak noktasıdır. Sokağın bostana dik aralığında 4 adet renkli ahşap evler bulunur. Bu tatlı evlerin önünde fotoğraf çektirmek, İstanbul’da o kadar meşhur bir hâle gelmiştir ki, mesafe fark etmeksizin insan akınına uğrar. Fotoğraf çekilenler ne kadar mutlu ise, Ev sahipleride bu durumdan bir o kadar mutsuzdur. Çünkü bazı turistler rahatsız edercesine evin önünden ayrılmamaktadır.

Not : Bu 4 Adet ahşap ev tarihi olarak gözüksede, sadece 30 yıllıktır. :) 

  

3 - Ekmek Teknesi

2002 Yılında yayınlanan ve yayınlandığı dönemden final dönemine kadar bize toplumsal değerlerimizi hatırlatma gibi önemli bir görevi üstlenen Ekmek Teknesi dizisini yaşı tutanlar ve hafızası iyi olanlar hatırlayacaktır. Dizideki fırın ve kıraathane Kuzguncuk’ta İcadiye Caddesi üzerinde bulunan bu mekan Kuzguncuk gezisi rotasının en önemli noktalarından biridir. Günümüzde halâ Ekmek Teknesi ismi ile devam edip, fırın olarak müşterilerine hizmet vermektedir.

 


4 - Üryanizade Ahmet Esat Efendi Cami

Kuzguncuk, çok sayıda cami, sinagog ve kiliseye ev sahipliği yapar. Üryanizade Ahmet Esat Efendi Cami, Üsküdar Kuzguncuk’ta Abdullahağa Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Caminin yaklaşık bir buçuk ayda tamamlandığı rivayet edilmektedir. Ahşap caminin ana planı dikdörtgen olarak tasarlanmıştır. Minberi ve vaaz kürsüsü ahşaptır 4 yıllık restorasyonun ardından 2017 yılında ibadete açılmıştır. Eşsiz manzaraya sahip olan bu cami minaresi ile dikkat çeker. Gövdesi bodur, şerefesi minik bir köşk şeklindedir. Caminin içinde hem sadelik hem de kalem işi süslemeler ön plandadır.

 

5 - İcadiye Caddesi

Cadde üzerinde bulunan Dini Yapılar, Kuzguncuk Bostanı ve Renkli Evleri sayesinde bu caddeyi gezmek oldukça keyiflidir. Konsept butik kafeler ve kitap evleri ise caddenin tartışmasız en uğrak yerleridir. Gastronomik olarak ise Ünlü Refika’nın mutfağı ve İstanbul’un en güzel dönercilerinden biri olan Metet Döner bulunmaktadır.

Kuzguncuk Bostanı sokağından yokuş çıktığımızda bizleri Kuzguncuk mezarlığı karşılar. Bu mezarda Rum Ortodoksların, Marko Paşa ve, Karamanlı Türk Ortodoks mezarı bulunmaktadır. Mezarlıktan çıkıp, tekrar yokuş yukarı çıktığımızda ise Sarı Köşk’e çıkarız. Bu köşkte Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kaldığı bilinir. Köşk’ün hemen yan sokağında 2000’li yılların popüler dizisi olan Hayat Bilgisi çekilmiştir. İcadiye Caddesine geri dönüp, Caddenin sonuna doğru yürüdüğümüzde ise Bülbülderesi Mezarlığı karşımıza çıkar. Bu mezarlık çoğunlukla Sebatayistlerin defnedildiği mezarlık olarak kayıtlara geçer. 

 

 

Alanında uzman kadromuzla hizmetinizdeyiz. Onlarca farklı rotada günübirlik İstanbul Turları düzenliyoruz.

İlginizi Çekebilir

Hayalinizdeki Tur İçin Sizi Arayalım !

Uzman Kadromuz, tecrübeli danışmanlarımızla her an yanınızdayız.