Vefa Bozacısı | Tarihi Lezzet

#
Vefa Bozacısı | Tarihi Lezzet

Vefa Bozacısı, 1876 yılından beri İstanbul’da boza ve diğer geleneksel Osmanlı içeceklerini sunan tarihi bir işletmedir. Fatih’te bulunan bu mekan, şehrin en ikonik mekanlarından biridir ve bozanın en lezzetli halini tattırmakla ün kazanmıştır.

Vefa Bozacısı’nın bozası, özel olarak seçilmiş tahılların uzun süre fermante edilmesiyle yapılmaktadır. Bu geleneksel yöntem, bozaya ekşi ve tatlı bir tat verirken, aynı zamanda besleyici bir hale de getirir. Boza’nın lezzetini arttırmak için üzerine toz tarçın serpeştirilir. Ardından bütün haldeki sarı leblebilerden de koyarak afiyetle tüketebilirsiniz.


 

Vefa Bozacısı’nda bozanın yanı sıra pekmez, nar ekşisi, üzüm şırası ve limonata gibi diğer geleneksel Osmanlı içecekleri de bulabilirsiniz. Mekan, tarihi atmosferi ve lezzetli ürünleri ile turistler ve yerel halk arasında oldukça popülerdir.

Tarihi Vefa Bozacısı’nın seveni ve müdavimleri çoktur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ünde bir zamanlar boza içmek için Vefa’ya geldiği bilinir. Hatta dükkanın içerisinde, Atatürk’ün ziyaret edip boza içtiği cam bardakda bulunmaktadır.

Vefa Bozacısı’nı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, kalabalık saatlerden kaçınmanız ve biraz sıra beklemeniz gerekebilir. Ancak, bozanın lezzeti ve dükkanın tarihi atmosferi için beklemeye değer…

Alanında uzman kadromuzla hizmetinizdeyiz. Onlarca farklı rotada günübirlik İstanbul Turları düzenliyoruz.

İlginizi Çekebilir

Hayalinizdeki Tur İçin Sizi Arayalım !

Uzman Kadromuz, tecrübeli danışmanlarımızla her an yanınızdayız.