Beyoğlu Merkez Rum Kız Lisesi

#
Beyoğlu Merkez Rum Kız Lisesi

Beyoğlu Merkez Rum Kız Lisesi, 19.yüzyılın sonlarında açılan ve yoksul Rum kızlarına ücretsiz eğitim sunan tarihi bir eğitim kurumudur. Sıra Selviler Caddesinden Cihangir’e doğru indiğimizde, eski Alman Hastanesi’nin karşı sokağına geçersek, yapı hemen solumuzda kalmaktadır. Okul binası, günümüzde İstanbul Bienali tarafından çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmak için kullanılmaktadır.

 

1890-1892 yılları arasında Rum Patrikhanesi tarafından kurulan okul, o dönemde azınlık gruplarının eğitim imkanlarının kısıtlı olduğu bir ortamda önemli bir rol oynamıştır. Okulda sadece Türkçe ve Rumca dersler değil, aynı zamanda edebiyat, müzik, resim ve el sanatları gibi alanlarda da eğitim verilmiştir. Okul’un muazzam güzellikte spor salonu ve tiyatro salonu vardır. 1892’de açılan okulun mimarı Dimitrios Panayiotiedes’tir. Klasik düz sıvalı, kare pencereli bina dönemine göre modern bir çizgide inşa edilmiştir.

 

Merkez Rum Kız Lisesi, sadece bir eğitim kurumu olmanın ötesinde, Rum. cemaatinin dayanışma ve birlik sembolü haline gelmiştir. Okulda farklı sosyoekonomik geçmişlerden gelen kızlar bir araya gelerek eğitim almış ve geleceğe hazırlanmışlardır.

Okul 1999 yılında yeterli öğrencisi kalmadığı için kapanmıştır. Fakat geride bıraktığı miras hala yaşamaktadır…

Bizde Cihangir Çukurcuma Tophane Gezimizde bu özel yapıyı ziyaret ediyoruz. Bekleriz :)

 


Alanında uzman kadromuzla hizmetinizdeyiz. Onlarca farklı rotada günübirlik İstanbul Turları düzenliyoruz.

İlginizi Çekebilir

Hayalinizdeki Tur İçin Sizi Arayalım !

Uzman Kadromuz, tecrübeli danışmanlarımızla her an yanınızdayız.