Büyük Konstantin Kimdir ?

#
Büyük Konstantin Kimdir ?


 Büyük Konstantin: Hristiyanlığı Kabul eden İlk Roma İmparatoru ve Konstantinopolis’in Kurucusu

Büyük Konstantin veya I. Konstantin (272-337), Hristiyanlığı kabul eden ilk Roma imparatoru ve Konstantinopolis şehrinin kurucusu olarak tarihe adını yazdırmıştır. 306 yılında babasının ölümünden sonra Roma ordusuna katılan Konstantin, imparatorluk tahtına yükselmek için mücadeleye girmiştir. 312 yılında Milvian Köprüsü Muharebesi’nde rakibi Maxentius’u yenerek Batı Roma İmparatoru unvanını kazanmış ve 324 yılında da Licinius’u yenerek tek Roma İmparatoru olmuştur.

Saltanatı boyunca Hristiyanlığı destekleyen ve imparatorlukta önemli reformlar gerçekleştiren Konstantin, 325 yılında Hristiyanlığın temen inançlarını belirlemek üzere İznik Konsili’ni toplamıştır. Bu konseyde alınan kararlar, Hristiyanlığın gelişiminde önemli bir rol oynamıştır.

11 Mayıs 330 yılında Byzantium’u Roma İmparatorluğu’nun yeni başkenti olarak ilan etmiştir. Ve bu şekilde Konstantinopolis şehri şekillenmeye başlamıştır. Çemberlitaş’da kendi anıtını yaptıran Konstantin, ( Çemberlitaş Sütunu ) ardından Çemberlitaş ve çevresine kadar İstanbul surlarını uzatmıştır.

 

337 yılında Nikomedia’da ( İzmit ) hayatını kaybeden Büyük Konstantin, Hristiyanlık tarihi, Roma tarihi ve dünya tarihi açısından önemli bir figürdür. Hristiyanlığın yayılmasında önemli rol oynamış, Roma İmparatorluğu’num kurucusu olarak kabul edilmiş ve Roma hukukunun ve idaresinin temelini oluşturmuştur. 


Alanında uzman kadromuzla hizmetinizdeyiz. Onlarca farklı rotada günübirlik İstanbul Turları düzenliyoruz.

İlginizi Çekebilir

Hayalinizdeki Tur İçin Sizi Arayalım !

Uzman Kadromuz, tecrübeli danışmanlarımızla her an yanınızdayız.