Heybeliada Doğa ve Kültür Yürüyüşü

#
Heybeliada Doğa ve Kültür Yürüyüşü

Heybeliada Doğa ve Kültür Yürüyüşü


Siz değerli misafirlerimizi bugüne kadar hemen karşımızda olan güzel mi güzel, şirin mi şirin Heybeli ada’yı keşfetmeye davet ediyoruz. Bu gezide kimler yok ki... Bahriye mektebi, Ruhban Okulu, Terk-i Dünya Manastırı, Heybeliada Senatoryumu, Cezayirli Hasan paşa, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Yesari Asım Arsoy, İsmet İnönü, Ahmet Rasim, Nazım Hikmet, Necip Fazıl Kısakürek, Aziz Nesin,Konstantin İlyasko, şarkılar, yaz aşkları, Şafak Gazinosu ve daha niceleri. Istanbul'a bu kadar yakın, bir o kadar da karmaşadan uzak olan bu güzelim adayı biz neden yakından tanımayalım?
Bu gezi rehberli anlatımlı yürüyüş ve kültür gezisidir.

Adaya ulaşım:
Biz Kabataş'tan biniyoruz, isteyen bizimle gelir veya Kadıköy ve Bostancıdan da katılabilirsiniz.
Kabataş'tan 08:40 vapuru (Şehir Hatları)
Kadıköy'den 09:05 vapuru (Şehir Hatları)
Bostancı'dan 09:15 motoru (Mavi Marmara)
Önemli Not: Vapur saatleri geziden bir gün önce tekrar kontrol edilecek ve geziye kaydını yapmış olan misafirlerimize bilgilendirme yapılacaktır.

Bilgi ve kayıt için 0531 552 38 42
Kayıt için arayarak, SMS ile veya Whatsapp ile katılmak istediğiniz gezi ve katılımcı isim ve soyisimlerini göndermeniz yeterlidir.

Sizler ile sabah saat 10:00’da Heybeliada iskelesi çıkışının sol tarafında bulunan Denizcilik Lisesi yanındaki Deniz Cafe de buluşuyoruz. Kısa bir brifing sonrası ada turumuza yürüyerek başlıyor ilk olarak Tarihi Bahriye Çeşmesini görüyoruz.Daha sonra adanın en eski köşkünün önünden geçerek halk kitaplığını görüyoruz. Yürüyüşümüze Heybeli ada camiini gezip Ruhban okuluna doğru devam ediyoruz. Adanın en yüksek tepesinde bulunan bu güzel mektebin bahçesini, içinde bulunan kilisesini ve sınıflarını gezdikten sonra İsmet İnönü’nün evine doğru yürüyüşümüze devam ediyoruz. Halki Palace otelini takiben çam ağaçlarının gölgesinde adanın diğer yakasındaki Askeri Deniz Lisesini görüyor Terki Dünya Manastırına doğru devam ediyoruz. Terki dünya Manastırına varışımız ile birlikte, isteyenler burada dilek tutup mum yakabiliyorlar. Bu manastır için bir çok rivayete göre tutulan dileklerin kabul olduğu söyleniyor. Manastırı bizim grubumuza özel olarak açılıyor, gezdikten sonra muhteşem manzaralı bahçesinde soğuk bir şeyler yada kahve içmek için mola veriyoruz ve yanımızda getirmiş olduğumuz atıştımalıkları burada güzel manzarada yiyiyoruz.
Molamızın ardından tabana kuvvet diyor fayton yolunu izleyerek Çam Limanı Koyuna varıyoruz. Bu arada ada faytonlarının atlarının barınaklarını da görmeyi unutmuyoruz tabi ki. Çam Limanı Koyu sonrası Adanın eski 2 Sanatoryumunu da dışarıdan gördükten sonra Aya Yorgi Manastırına varıyoruz. Burayı da dışarıdan görüp Askeri Tesislerin yanından ilerleyerek İsmet İnönü parkına varıyoruz. Uzun bir yürüyüş sonrası ilk buluşma noktamız olan Deniz Cafe’ye varıyoruz ve halen açlık hissedenlerle saat 16:00 gibi vedalaşıyoruz. (Deniz Cafe’nin meşhur midye tavasını tatmayı unutmayın). Yemek molası sonrası ada sahilini turlayarak burada daha fazla zaman geçirmek isteyenler daha geç bir vapurla dönebilirler. Bir başka Sen Anlat İstanbul organizasyonunda buluşmak üzere sizlere saat 16:30 civarında veda ediyoruz.

Not:
- Turlarımıza gelirken, varsa kullandığınız cep telefonu veya müzik dinleme kulaklığınız lüfen yanınızda getiriniz. Dağıtacağımız kablosuz dinleme cihazlarında kendi kulaklığınızı kullanabilirsiniz.  
- Programda yazılı olan bazı yapılar sadece dışarıdan görülecektir, tadilatta olduğundan veya müze vasfı olmadığından kapalı olan yapılar olabilir. Bu durumda sadece dışarıdan anlatım yapılacaktır.
- Gezimizin tamamı yürüyerek yapılmaktadır. Bu sebeple rahat yürüyüş ayakkabısı tercih edin ve mevsime uygun giyinin lütfen. 
- Şapka, güneş kremi, ve su vs taşımak için küçük bir sırt çantası getirmenizi tavsiye ederiz.
- Bu gezinin lideri kültür ve turizm bakanlığından kokartlı tur rehberi olacaktır.

Önemli not:
- Buradaki vapur saatleri ve buluşma saatleri bilgilendirme amaçlıdır. Geziden bir gün önce saatler tekrar kontrol edilip bize kayıt yaptırmış olan misafirlerimizle paylaşılacaktır.
-Turumuz Saat 10:30'da Heybeli Ada'da buluşma noktasında başlar , tur bitimi 16:00-17:00 arasında Heybeli Ada merkezde bitecektir.
- Tur gidişatına göre öğlen yemeği saati biraz geçe kalabilir bunun için çantanızda atıştırmalık çerez, sandeviç getirmeniz gerekmektedir, yemeği mola vereceğimiz Terk-i Dünya Manastırının muhteşem manzaralı bahçesinde yanımızda getirdiklerimizle yapacağız. Manastır görevlisinin bizlere çay ve kahve servisi olacaktır.
- Bu gezi yürüyüş zorluğu çekenlere uygun değildir. Yürüyüşe uygun rahat spor ayakkabısı giymenizi tavsiye ederiz. Sıcak havalarda mutlaka bir şapkanız olsun.

Gezilerimizden haberdar olmak sayfamızı takip etmeyi unutmayın: https://www.instagram.com/senanlatistanbul/

Gezi Planı

Tur Ücreti: kişi başı 600 TL'dir.
18 Yaş altı katılımcılar için 200 TL'dir.

- Tur boyunca kültür ve turizm bakanlığından kokartlı rehberlik hizmeti.
- Tur boyunca girilen mekanlarda bağış ve bahşişler,
- Kişiye özel kulaklı seti, rehberimiz bir yaka mikrofonuna konuşur ve siz kablosuz cihazdan rahatlıkla dinleyebilirsiniz. Kablosuz cihaza takabilmeniz amacıyla kendi cep telefonu kulaklık kablonuzu getirmenizi rica ediyoruz (iphone kulaklığı uyumlu değildir). Hijyen kuralları gereği kendi kulaklığı olmayan misafirlerimize tek kullanımlık kulaklık kablosu verilecektir ve 30 TL ücreti olacaktır.
- KDV dahildir.

- Öğle yemeği.
- Molalardaki içecekler.
- Adaya ulaşım.

- Rezervasyon hakkında bilgi ve yardım almak için bizi arayabilirsiniz.
FMK Turizm ofisi: 0531 552 38 42 

- Gezimize katılmak için arayarak isimlerinizi yazdırmanız yeterlidir.

- Ödemenizi tur gününde nakit olarak yapabilirsiniz. Bu gezi için sizden herhangi bir ön ödeme talep edilmemektedir.

- Eğer ki isiminizi yazdırmış olduğunuz halde katılamayacak olursanız, lütfen bizi arayarak bilgilendiriniz.

- 18 yaş altı indirimi için mutlaka 1 yetişkin yanında olmalıdır.

- Bilgi almak için info@senanlatistanbul.com adresine mail de gönderebilirsiniz.

- Önemli not: Tur programında yazılı olup da kapalı olduğu için içine girilemeyen yapılar konusunda rehberlerimizle tartışmaya girilmesi gereksizdir. Böyle durumlarda rehberlerimizin yapacağı bir şey yoktur. Kurumlar veya ibadethaneler önceden bildirim yapmaksızın kapılarını kapatabiliyor. Her yere girebilme garantisini maalesef veremiyoruz. Bilgilerinize önemle arz ederiz.

Hayalinizdeki Tur İçin Sizi Arayalım !

Uzman Kadromuz, tecrübeli danışmanlarımızla her an yanınızdayız.